Arendalsuka er Norges største politiske møteplass, der politikere, organisasjoner, næringsliv og media samles for å diskutere aktuelle samfunnsspørsmål.

I år setter vi blant annet søkelys på:

  • FNs rolle i en mer urolig verden
  • Hvordan vi kan styrke tilliten til multilateralt samarbeid på tvers av generasjoner
  • FNs plass i norsk bistands- og utviklingspolitikk, også i lys av den kommende stortingsmeldingen.

Som alltid arrangerer vi debatter sammen med FN-familien i Norden og en bred koalisjon av norske sivilsamfunnsorganisasjoner.

Våre arrangementer

DatoArrangementTid
Onsdag 12. augustDen store utviklingsdebatten16.30–17.30
Torsdag 13. augustKan FN gi sikkerhet til en verden i krise?13.00–13.45
Fredag 14. august

Handelsspillet

09.00–10.30, 10.30–12.00 og 12.30–14.00

Vi deltar også på

DatoArrangementTid
Tirsdag 11. augustBistand: Sløsing, solidaritet eller egeninteresse?10.00–10.45
Onsdag 12. augustNår bistanden faller for løsningen i stedet for problemet

10.00–11.00

Les mer om arrangementene

Bistand: Sløsing, solidaritet eller egeninteresse?

Når/hvor: Tirsdag 11. august, 10.00–10.45, Kambuzi (Nedre Tyholmsvei 7b)

Arrangør: Norad

Norsk bistand økte i fjor med 3,2 milliarder til totalt 58,9 milliarder kroner. Samtidig ble internasjonale bistandskutt langt mer brutale enn selv de mest pessimistiske scenariene – i en urolig tid hvor behovene er større enn noen gang.

Norge bruker 1,02 prosent av bruttonasjonalinntekt (BNI) på utviklingssamarbeid. Det gjør oss størst blant de (kun) fire landene som i fjor nådde FN-målet om å gi minst 0,7 prosent av inntektene i bistand. Vi holder fortsatt bistandsfanen høyt med det store overordnede målet om å bidra til en bedre verden – «en grønnere verden uten fattigdom», som vi sier i Norad. Men oppnår vi det vi ønsker med bistanden?

Lær mer og legg til i kalender: Bistand: Sløsing, solidaritet eller egeninteresse?

Når bistanden faller for løsningen i stedet for problemet

Når/hvor: Onsdag 12. august, 10.00–11.00, MS Brisen (Langbryggen 19)

Arrangør: Partnership for Change

Bistandsbransjen jakter stadig på den neste store løsningen: kontantoverføringer, resultatbasert finansiering, innovasjon og skalering. Når budsjettene kuttes, blir spørsmålet viktig: satser Norge på det som ser bra ut, eller på det som virker?

Vi samler fagfolk og beslutningstakere til en åpen samtale om veivalgene i norsk utviklingspolitikk.

Lær mer og legg til i kalender: Når bistanden faller for løsningen i stedet for problemet

Den store utviklingsdebatten

Når/hvor: Onsdag 12. august, 16.30–17.30, Bystyresalen (Sam Eydes plass 2)

Arrangør: Forum for utvikling og miljø

Norsk utviklingspolitikk står i et avgjørende øyeblikk. Økende geopolitisk rivalisering, press på bistandsbudsjetter og økende skepsis i befolkningen utfordrer legitimiteten til norsk bistand. Samtidig pågår regjeringens arbeid med stortingsmeldingen Vendepunkt, som skal legge føringer for norsk utviklingspolitikk i årene fremover.

Arrangementet markerer overgangen fra åpne innspillsrunder i prosjekt Vendepunkt, til konkret politisk prioritering, og skal tydeliggjøre hvilke veivalg som må tas før meldingen ferdigstilles. Målet er å bidra til en bredere politisk samtale om hva som skal til for å utvikle en robust utviklingspolitikk som står seg over tid, også på tvers av skiftende politiske flertall.

Lær mer og legg til i kalender: Den store utviklingsdebatten

Kan FN gi sikkerhet til en verden i krise?

Når/hvor: Torsdag 13. august, 13.00–13.45, GRID-Arendal, Altinget scene (Teaterplassen 3)

Arrangør: FN-sambandet, GRID Arendal, UNDP, UN Global Compact, UNICEF og WFP

I 80 år har verden vendt seg til FN for å håndtere kriser og forhandle fram fred. Nå er verdensfreden mer truet enn på noe tidspunkt i organisasjonens historie, og de internasjonale spillereglene er under et historisk press.

Hvem setter rammene for global sikkerhet hvis FN lammes?

I Norge er tilliten til FN høyere enn til norske myndigheter, med nesten 80 prosent, det høyeste i Europa. Men tilliten til institusjonene faller, samtidig som FN står i en legitimitets- og handlingskrise. Vi kan ikke ta posisjonen for gitt.

FN‑organisasjonene i Norge inviterer derfor til debatt om det som står på spill:
Hva må FN være for å kunne levere sikkerhet og stabilitet i en farlig verden? Skal Norge være tilskuer, støttespiller eller en tydelig leder, når FN reformeres og presset på internasjonalt samarbeid øker? Hva skjer hvis neste generasjon mister troen på institusjonene som skal beskytte oss?

Dette er debatten om hvilken verdensorden vi vil ha – og hvem som skal bære den videre.

Lær mer og legg til i kalender: Kan FN gi sikkerhet til en verden i krise?

Handelsspillet

Når/hvor: Fredag 14. august, 09.00–10.30, 10.30–12.00 og 12.30–14.00, Hjerneteltet 9 (Rådhusgaten 1)

Arrangør: FN-sambandet

Handelsspillet er en interaktiv rollespill-aktivitet utviklet av Changemakers. Deltakerne representerer ulike land som konkurrerer om å produsere varer som skal selges på det globale varemarkedet, men landene har ulikt utgangspunkt når det kommer til både kapital, råvarer og produksjonsmidler. Noen er rike, andre er fattige. Noen har mye naturressurser, men lite industri, mens andre er industrialiserte, men avhengig av å importere råvarer. Underveis i spillet må de ulike landene forhandle med hverandre, forholde seg til skiftende markeder og diskutere globale rammer for en mer bærekraftig produksjon.

Dette er en morsom og engasjerende aktivitet som passer for en skoleklasse, der erfaringene elevene får kan overføres til virkelige sider ved global handel, bærekraftig produksjon og økonomisk utvikling. Det er både lek og læring, hjernetrim og praktisk arbeid på en og samme tid.

Dette arrangementet passer for ungdomstrinnet og videregående skole. Påmelding er nødvendig.

Lær mer og legg til i kalender: Handelsspillet