Av Iselin L. Danbolt
Publisert: 05. November 2025
— Dette toppmøtet gir oss en sjelden sjanse til å styrke vårt felles engasjement for sosial rettferdighet – i en tid der solidaritet og tillit settes på prøve, sa utviklingsminister Åsmund Aukrust i det norske innlegget i Doha.
Han minnet om at målene som ble satt for 30 år siden i København – å utrydde fattigdom, skape full sysselsetting og bygge inkluderende samfunn – er like viktige i dag. Men verden har endret seg dramatisk.
— Makten forskyves, ulikhetene øker, og klimaendringene akselererer. Derfor må vi stå fast ved det vi er enige om: Rettferdighet, menneskerettigheter og globalt samarbeid.
Likestilling, rettferdig skatt og digital inkludering
Aukrust trakk fram at å minske ulikheter står sentralt både i norsk utviklingspolitikk og i nasjonale tiltak.
— Samfunn med små forskjeller er bedre rustet til å skape fred og stabilitet, sa han, og pekte på rettferdig skattlegging, bekjempelse av korrupsjon og kamp mot ulovlige kapitalstrømmer som avgjørende grep.
Han løftet også likestilling som en nøkkel til sosial og økonomisk utvikling:
— Ingen land kan nå sitt fulle potensial uten kvinners deltakelse i arbeidslivet.
Aukrust viste til norske erfaringer med foreldrepermisjon, fleksibel arbeidstid og rimelig barnehage som «valg som har endret samfunnet – og styrket økonomien».
FN-støtten vedvarer
Ministerens innlegg avsluttet med et klart budskap om helhet og at utvikling, fredsbygging og humanitær innsats må ses i sammenheng.
Han understreket at Norge vil fortsette å støtte FN-systemet og FN-reform for å sikre et mer effektivt og rettferdig multilateralt samarbeid.
— Vi kan ikke lykkes uten støtte og veiledning fra et effektivt og velfungerende multilateralt system, understreket Aukrust.
Lær mer
Toppmøte åpner med et «booster-shot» mot fattigdom, ulikhet og marginalisering