Lærerveiledning

Årets undervisningsopplegg er tredelt. Den ene delen er forarbeid, den andre delen er selve TV-sendingen og den tredje er etterarbeid. For størst mulig læringsutbytte anbefaler vi å gjennomføre alle tre delene.

Oppgavene i forarbeidet er uavhengige av hverandre, og vi anbefaler å gjennomføre minst en av dem i forkant av TV-sendingen som vi kommer til å lansere i starten av uke 43. Alle oppgavene kan brukes både i klasserommet, eller som lekser.

Oppgavene i etterarbeidet varierer i tid og omfang, og også her kan man velge om oppgavene skal gjennomføres i klasserommet, som en lekse eller som en større prosjektoppgave med eller uten vurdering.

Sendingen kan ses på FN-sambandets YouTube-kanal eller på TV2 Elevkanalens side. (lenker kommer)

Forarbeid

Denne øvelsen gir elevene mulighet til å sette seg inn i og lære sentrale begreper som kommer til å bli brukt i årets FN-dagssending.

For 1.-4. trinn:

Tid: 10 min

Felles tavleoppgave. Skriv opp alle begrepene og forklaringene under på tavlen. Finn rett definisjon til riktig begrep sammen med elevene. Sett strek mellom riktig begrep og definisjon.

FOLKERETTENVerdens felles spilleregler som bestemmer hvordan land skal oppføre seg mot hverandre.
FNLandene i verden som samarbeider for fred og rettferdighet.
INTERNASJONALT SAMARBEID
Samarbeid mellom land.
KRIG
Krig er fraværet av fred.
FRED
Når vi har det trygt og godt sammen, og vi øver på å være gode venner med oss selv, andre og verden. Et slags lagarbeid.
MENNESKERETTIGHETER
Regler som sier at alle mennesker i verden skal bli behandlet rettferdig og med respekt, uansett hvem de er og hvor de bor.

For 5.-7. trinn og 8.-10. trinn:

Tid: 10 min

Be elevene forklare begrepene under med egne ord:

Folkeretten: Verdens felles spilleregler som bestemmer hvordan land skal oppføre seg mot hverandre.

Menneskerettigheter: Grunnleggende rettigheter alle mennesker i hele verden har, uansett hvem de er eller hvor de bor.

FN: En organisasjon der nesten alle verdens land samarbeider for å skape fred, beskytte rettigheter og løse globale problemer.

FNs generalsekretær: Sjefen i FN. Litt som rektoren på en skole. Generalsekretæren Antonio Guterres leder arbeidet i FN, og passer på at landene samarbeider.

FN-organisasjoner: FN er flere ting på en og samme gang. Det finnes ulike FN-organisasjoner som jobber med ulike ting. UNESCO jobber blant annet med skole, utdanning og kultur, mens FNs sikkerhetsråd jobber med å forebygge og håndtere krig og konflikter i verden.

FNs bærekraftsmål: En arbeidsplan som alle verdens land har blitt enige om å nå innen år 2030. Det er 17 ulike bærekraftsmål.

Internasjonale avtaler: Avtaler mellom land som alle parter må følge, for eksempel Parisavtalen om klima eller Genèvekonvensjonene om krig. FN-pakten er den viktigste avtalen i folkeretten.

Krig og fred: Krig er fraværet av fred. Fred er mer enn bare fravær av krig. Fred betyr at mennesker og land kan leve trygt uten vold, men også at vi jobber for rettferdighet, samarbeid og respekt. Det handler både om hvordan vi har det inni oss selv, hvordan vi møter andre mennesker i hverdagen og hvordan land og samfunn løser konflikter. Et slags lagarbeid. Fred er derfor også en prosess, noe vi hele tiden må øve på og bygge sammen, ikke bare noe som skjer av selv.

I forkant av FN-dagen kan det være fint å jobbe mer utdypende med hva FN faktisk er, og hvordan FN jobber. Her følger relevante undervisningsaktiviteter for de forskjellige årstrinnene.

For 1.-4. trinn:

Se filmen «Hva er FN»:  https://www.youtube.com/watch?v=KUloJA6CTKk 

Lek og lær med FN-filuren

For 5. – 7. trinn:

Se filmen «Hva er FN»: https://www.youtube.com/watch?v=KUloJA6CTKk 

Gjennomfør deler eller hele undervisningsopplegget: FN som politisk kunst – for mellomtrinnet

For 8. – 10. trinn:

Se filmen «Hva er FN»:   https://www.youtube.com/watch?v=KUloJA6CTKk 

Gjennomfør deler eller hele undervisningsopplegget: FN som politisk kunst – for ungdomsskole

Årets FN-dagssending fokuserer på at samarbeid nytter, og at mange av tingene vi tar for gitt, finnes fordi land har klart å samarbeide. Men med store kriger i land som Ukraina og Sudan, og stadig nye kriger flere steder i Midtøsten, har flere pekt på at FN er handlingslammet og dermed uviktig. Andre peker på at det er nå man trenger FN mer enn noen gang. Spørsmålene som da dukker opp, er: Trenger vi egentlig FN? Og er FNs sikkerhetsråd i stand til å ivareta internasjonal fred og sikkerhet? I dette undervisningsopplegget vil elevene utforske disse problemstillingene i to ulike diskusjonsoppgaver.

For 5.–7. trinn:

Trenger vi FN? https://fn.no/undervisning/undervisningsopplegg/trenger-vi-fn

For 8.–10. trinn:

Trenger vi FN? https://fn.no/undervisning/undervisningsopplegg/trenger-vi-fn

Se FN-dagssendingen her

Programmet kan sees på FN-sambandets YouTube-kanal eller på TV2 Elevkanalens sider. (lenker kommer)

Etterarbeid

For 5-7. trinn: Bevegelsesquiz, klikk her.

For 8. 10-trinn: Gjennomfør en Kahoot-quiz med klassen og se hva dere har lært fra årets FN-dagssending. Lenke til Kahoot kommer.

I plenum i klassen:

Tid: 15 min

Lag et tankekart med overskriften «Verdens største lagarbeid» hvor klassen skal skrive hva de forbinder med ordet, og hvorfor de mener det er viktig.

Avslutt timen ved å sammenfatte punktene som elevene har skrevet i tankekartet, og understrek at FN får til mye, men at selv ikke FN er perfekt. Likevel er FN det beste alternativet vi har, og derfor er det viktig å heie på FN og multilateralt samarbeid.

Tid: Varierende

Gjennomføring: La elevene illustrere en verden uten FN, en verden med FN og/eller en verden med og uten FN på tvers av flere fag. Du som lærer setter begrensningene her med hvordan dette skal illustreres, som antall timer til rådighet og uttrykksformen de skal bruke. Forslag kan være å skrive en fagtekst, lage en TikTok, spille inn en podkast-episode, å tegne eller å male, lage collage ved å klippe og lime tekst og bilder fra aviser eller magasiner, bruke leire og/eller sløyd til å produsere gjenstander.

Kompetansemål KRLE

7. trinn

  • utforske og beskrive egne og andres perspektiver i etiske dilemmaer knyttet til hverdags- og samfunnsutfordringer
  • reflektere over eksistensielle spørsmål knyttet til menneskets levesett og levekår og klodens framtid
  • bruke filosofiske tenkemåter i samtale og undring

10. trinn

  • utforske andres perspektiv og håndtere uenighet og meningsbrytning
  • reflektere over eksistensielle spørsmål knyttet til det å vokse opp og leve i et mangfoldig og globalt samfunn
  • identifisere og drøfte etiske problemstillinger knyttet til ulike former for kommunikasjon
  • identifisere og drøfte aktuelle etiske problemstillinger knyttet til menneskerettigheter, bærekraft og fattigdom

Kompetansemål norsk

7. trinn

  • presentere faglige emner muntlig med og uten digitale ressurser
  • beskrive, fortelle, argumentere og reflektere i ulike muntlige og skriftlige sjangre og for ulike formål
  • lytte til og videreutvikle innspill fra andre og begrunne egne standpunkter i samtaler

10 trinn

  • bruke fagspråk og argumentere saklig i diskusjoner, samtaler, muntlige presentasjoner og skriftlige framstillinger om norskfaglige og tverrfaglige temaer

Kompetansemål samfunnsfag

7. trinn

  • reflektere over kvifor konfliktar oppstår, og drøfte korleis den enkelte og samfunn kan handtere konfliktar
  • utforske og presentere en global utfordring ved bærekraftig utvikling og hvilke konsekvenser den kan ha, og utvikle forslag til hvordan man kan være med på å motvirke utfordringen, og hvordan samarbeid mellom land kan bidra
  • gi døme på kva lover, reglar og normer er og kva slags funksjon dei har i samfunn, og reflektere over konsekvensar av å bryte dei
  • reflektere over korleis møte mellom menneske har bidrege til å endre korleis menneske har tenkt og ulike samfunn har vore organiserte

10. trinn

  • drøfte korleis framstillingar av fortida, hendingar og grupper har påverka og påverkar haldningane og handlingane til folk
  • reflektere over korleis menneske har kjempa og kjempar for endringar i samfunnet og samstundes har vore og er påverka av geografiske forhold og historisk kontekst
  • utforske og beskrive korleis menneske- og urfolksrettar og andre internasjonale avtalar og samarbeid har betydning for nasjonal politikk, livet til menneske, likestilling og likeverd
  • reflektere over kva for aktørar som har makt i samfunnet i dag, og korleis desse grunngir standpunkta sine
  • beskrive sentrale lover, reglar og normer og drøfte kva konsekvensar brot på desse kan ha for den enkelte og for samfunnet på kort og lang sikt

Kompetansemål kunst og håndverk

  • utforske og reflektere over hvordan følelser og meninger vises i kunst, og bruke symbolikk og farge til å uttrykke følelser og meninger i egne arbeider
  • analysere visuelle virkemidler i ulike medier og belyse et aktuelt tema gjennom foto eller infografikk

For spørsmål eller tilbakemeldinger, kontakt:

Madeleine Hesstvedt Solstad

Rådgiver (Oslo, Akershus, Buskerud, Østfold og Innlandet)

madeleine.solstad@fn.no

+47 984 58 337